Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis

inspirerende reis

boek

Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis, Frits Bosch
Bron: Frits Bosch tijdens zijn boekpresentatie van 'De Jutter', Foto Pletterij 27-06-2024, Ron de Gruijl

Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis

Op 23 november 2024 presenteerde ik mijn reis in de genealogie aan de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV). Ik was door hen uitgenodigd nadat ik was genomineerd voor de NGV-Schepperle award voor mijn boek De Jutter. In mijn presentatie vertelde ik over mijn fascinatie voor familiestambomen en hoe deze hobby mij leidde naar het schrijven van boeken die genealogie verbinden met bredere historische thema’s.

Hier volgt een samenvatting van mijn presentatie aan de hand van vragen van het bestuur van de NGV. Ook lees je meer over mijn persoonlijke ontwikkeling, de uitdagingen die ik tegenkwam, en hoe ik mijn passie deel met anderen.

Hoe begon mijn genealogische reis?

Ik rolde in de genealogie door het maken van stambomen van mijn familie en schoonfamilie. Het begon als een persoonlijke zoektocht en groeide uit tot een serieuze hobby:

  • Locatieonderzoek: Ik bezocht plaatsen die belangrijk waren voor mijn familiegeschiedenis, zoals Stein, de geboorteplaats van mijn oudvader Adam.
  • Archiefwerk: Zowel digitaal als fysiek archiefbezoek leverde waardevolle informatie op.
  • Netwerken: Via contacten zoals het genealogische netwerk Toggenburg breidde ik mijn kennis en bronnen uit.
Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis
Trouwinschrijving van Adam en Johanna, 1795

Van resultaten naar publicatie

Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis
Bron: Wikimedia, Soldaten nemen een pauze, Adrien Moreau, ca. 1906

Wat begon als een persoonlijk project, groeide uit tot een missie om anderen te inspireren met verhalen uit de geschiedenis. Ik legde contacten met historische verenigingen, bestudeerde kaarten en afbeeldingen en kreeg hulp bij het schrijven van een manuscript.

Professionele begeleiding

Dankzij een schrijfcoach, meelezers en samenwerking met de uitgeverij De Brouwerij kon ik de afgelopen jaren twee boeken laten publiceren: De Tromslager en De Jutter.

Publiciteit en samenwerking

Artikelen in regionale kranten en partnerschappen met experts zoals Yolanda Lippens van Yory en de NGV hielpen mijn werk onder de aandacht te brengen.

Mijn doelpubliek

Ik wil een breed publiek aanspreken:

  • Geïnteresseerden in onze vaderlandse geschiedenis: Lezers die interesse hebben in inclusieve geschiedenis, dus niet alleen in die van vorsten kerk- en legerleiders maar ook in die van het gewone volk.
  • Genealogieliefhebbers: Enthousiaste stamboomonderzoekers die meer willen weten over hoe hun onderzoek kan bijdragen aan een bredere historische context.
  • Lezers van historische literatuur: Zowel liefhebbers van romans als van non-fictie met een historische invalshoek.

Uitdagingen als schrijver

Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis
Proosten met Henriette Faas van Uitgeverij de Brouwerij

Het schrijven van een boek op basis van genealogische data bracht uitdagingen met zich mee:

  • Kritische revisies: Een uitgever let op leesbaarheid, het vermijden van herhalingen en het evenwicht tussen feiten en verhaallijn.
  • Spanningsveld: Het combineren van een genealogische insteek met de opbouw van een historische roman of literaire non-fictie was soms lastig.
  • Persoonlijke aspecten: Mijn persoonlijke verhaal vroeg om ingrijpende keuzes, waarbij ik soms geliefde details moest schrappen omwille van het grotere geheel.

Wat verwacht een uitgever?

Uitgevers hanteren zowel inhoudelijke als zakelijke eisen:

  • Inhoudelijk: Originaliteit, kwaliteit en naleving van deadlines. Ze vragen vaak revisies en letten sterk op zaken zoals stijl en leesbaarheid.
  • Zakelijk: Contractuele afspraken over royalty’s, publicatievormen, marketing en auteursrechten.

Een goede relatie tussen mij als auteur en de uitgever bleek cruciaal voor een succesvolle samenwerking.

Conclusie

Ik laat zien hoe een passie voor stamboomonderzoek kan uitgroeien tot een inspirerende reis naar het vertellen van verhalen die het persoonlijke verbinden met het historische. Mijn werk benadrukt de waarde van inclusieve geschiedenis en laat zien hoe familiegeschiedenissen ons begrip van het verleden kunnen verrijken.

Van familiestamboom naar inclusieve geschiedenis

Reageer op dit artikel
Opmerkingen over artikel
Bezig met versturen

Ben jij bereid om een donatie te doen?
Yory is non-profit, maar de kosten zijn zeker € 400 per jaar. Met donaties kan dit platform blijven bestaan.

Yolanda Lippens donatie
  • 661 artikelen
  • 1670 oude krantenberichten
  • 1101 oude beroepen
Wat je moet weten als je een DNA-test wil kopen