Het is één van mijn liefste hobby’s tijdens verveelmomenten, namelijk bladeren door oude kranten van vroeger via Delpher.
Berichten die onze voorouders hebben gelezen, op gereageerd en wellicht hun leven hebben beïnvloedt!
Nieuw onderdeel op Yory
Om die reden heb ik deze site uitgebreid met verschillende verzamelingen van dat soort berichten.
Hiervoor heb ik overzichtelijke categorieën aangemaakt, namelijk
– Samuel Jackson, Engelse schrijver (1709-1784)
Advertenties
De kranten van vroeger werden intensief gebruikt door bedrijven en particulieren die hun ‘puike aardappelen’ wilden verkopen.
Grappige, ongeloofwaardige en vooral naïeve advertenties laten zien hoe onze voorouders geïnformeerd, verleid en gefopt werden.
Of voor ‘automatische bretels, ‘regenjassen van geheel nieuwe constructie’, of ‘druppels voor moeraskoorts’. Ze hebben er allemaal mee te maken gekregen.
Zelfs scheepvaartmaatschappijen plaatsten berichten dat zij met een schip in de haven lagen, en er nog wel passagiers aan boord konden.
Mededelingen
Misschien wat minder maar zeker niet anders dan nu, werden er in de kranten van vroeger veel mededelingen geplaatst.
Berichten van justitie over rechtszaken, van de politie voor arrestaties, of van bedrijven i.v.m. veranderingen van werktijden.
Mededelingen zoals het (logische) ontslag van een vrouw na haar huwelijk. Of dat de beroemde portretschilder Joseph Hubert Vos gaat trouwen met een ‘Honolulusche weduwe’.
Oproepen
De kranten van vroeger werden intensief gebruikt door onze voorouders door het plaatsen van oproepen. Vooral bij de oproepen heb ik of een glimlach of een traan.
Ongehuwde moeders die hun kind moeten afstaan en een tehuis zoeken. Gelukkig worden ze dan niet te vondeling gelegd, denk ik dan.
Ook gedichten over liefdesverdriet, oproepen voor en van dienstbodes. Deze opvallende oproepen laten de gedachten, hoop, angsten en wanhoop zien van onze voorouders.
Spotprenten
Helaas zien ze nog maar nauwelijks, maar vroeger smulde men van spotprenten over allerlei onderwerpen.
Vooral de politiek was een dankbaar onderwerp, maar ook de gewone man werd op de hak genomen.
Klachten en vuile laster!
In de kranten van vroeger werden regelmatig klachten en berichten over ‘vuile laster’ geplaatst.
Grappige, maar ook schrijnende berichten laten de irritaties, gedachten en ergernissen van onze voorouders zien.
Niet alleen om hun eigen straatje (wellicht terecht) schoon te vegen, maar ook om even flink hun hinder te spuien.
Lees ook:
Geïnspireerd door de Delpher kalender van Quest Historie.
‘Verzameling opvallende berichten uit de kranten van vroeger’
DTB, geboorte, huwelijk • Foto’s ordenen • Vastlopers • Mijn voorouders • Reünie
Deel dit artikel opGa naar de auteurspagina
Tip: Zo gebruik je de akte checklist |